آموزش

چطور از سبک مینیمال در طراحی منزل استفاده کنیم؟

سبک مینیمال چیست؟
کلمه مینیمال یا مینی مال یک واژه لاتین و در لغت به معنای حداقل می باشد، اصطلاح مینیمال هم به معنای استفاده از حداقل ها تعریف می شود. به همین خاطر سبک مینیمالیستی به ساده گرایی یا ساده بودن اشاره دارد.

زندگی در شهرهای بزرگ و شلوغ آشفتگی و درگیری های ذهنی بیشماری را به همراه دارد، از آنجایی که سادگی باعث تمرکز حواس و کاهش استرس می شود، این روزها مردم شروع به حمایت از فضاهای بزرگ و خالی کرده اند و همین امر سبب شده تا سبک مینیمال به یکی از معروف ترین سبک ها تبدیل و هر روز به تعداد طرفداران آن افزوده شود واگر این سبک به درستی اجرا شود، آنوقت فضایی فوق العاده زیبا، شیک و گرم در خانه ایجاد می شود.

چیدمان منزل به سبک ساده و مینیمال

ویژگی های سبک مینیمال چیست ؟
هنگام ایجاد فضایی با سبک مینیمال ، توجه به رنگ پایه از ابتدایی ترین و اصلی ترین موارد است. رنگ پایه در سبک مینیمالیستی به صورت تک رنگی یا انتخاب دو رنگ روشن و خنثی می باشد.

بعد از انتخاب رنگ پایه، توجه خود را به قسمت جادویی معادله، یعنی انتخاب وسایل و اکسسوری های مناسب و زیبا تغییر دهید.

اجزا و آیتم های مورد استفاده در یک مکان که به سبک مینیمالیستی طراحی می شود با اشکال هندسی نظیر مربع، مستطیل و دایره همراه است، اما سطوح و ظاهر همه چیز باید صاف و ساده و بدون آلایش باشد.

انتخاب و چیدمان عناصر در سبک مینیمال هم درست مانند آرایش بدون آرایش است، برای این کار باید تمرکز، بر انتخاب قطعاتی شیک تر، بدون وزن بصری بیش از حد برای آنها، باشد. علاوه بر این سعی کنید، مجموع متریال های انتخابی شما برای یک فضا ، متناسب با یکدیگر باشند، انجام این کار باعث می شود محیط بسیار جالب به نظر رسیده و شما را به هدفتان نزدیک تر می کند.

ویژگی بعدی این سبک این است که، برای نگهداری اشیاء از فضاهای مخفی و هوشمندانه بسیاری استفاده می شود.

اتاق نشیمن به سبک مینیمال

ویژگی های نشیمن طراحی شده به سبک مینیمال چیست ؟
طراحی یک نشیمن ساده اما زیبا کمی پیچیده است. معمولا کف پوش ها و دیوار پوش های یک نشیمن مینیمال به رنگ سفید اما بافت های متنوع و جالب می باشد. در واقع این بافت ها هستند که وظیفه اصلی در کاهش سردی و سکون رنگ سفید و ایجاد فضایی گرم و دلنشین را به عهده دارند.

یک دیزاینر ماهر در طراحی سبک مینیمال از عناصر لازم به شکلی ساده و به دور از موضوعاتی که ذهن بیننده را مشغول می کند استفاده بجایی می کند. مثلا به جای استفاده از انواع مبل های بزرگ، حجیم و کار شده، استفاده از مبل های ساده و جمع و جور را در نشیمن ترجیح می دهد.

تعداد مبل کمتر و استفاده از کاناپه یا مبلمان دو و سه نفره بیشتر دومین گام برای انتخاب مبلمان برای این سبک است.

برای زیبا تر کردن چیدمان خانه از عناصری با رنگ های قوی مانند سیاه، بژ، خاکستری، سبز کمرنگ، قرمز روشن و یا … البته به طور محدود استفاده کنید. برای مثال، قرار دادن یک مبل سیاه چرمی در اتاقی که غالب وسایل و دیوارهای آن سفید است، می تواند نقطه کانونی جذاب ایجاد کرده و زیبایی بصری جالبی را به ساده گی اتاق بیافزاید.

سبک مینیمال در انتخغاب میز و صندلی ناهار خوری

در چیدمان مینیمال نباید، هیچ چیز اضافه ای را بر روی بوفه یا میز ها قرار دهید، حتی لازم نیست روی میز پارچه بیندازید. چنانچه فکر می کنید میزتان به یک وسیله تزئینی نیاز دارد بهتر است آن را با یک گلدان، چند شمع با شمعدان های بسیار ساده و یا یک شیء بسیار زیبا و خاص اما باز هم ساده تزئین کنید. در حقیقت تمام المان های استفاده شده برای این سبک باید در نهایت سادگی باشند و اغلب اشیاء تزئینی ارزش خود را از دست داده و به تعداد کم و محدود اما به طور خاص استفاده می شوند.

وجود نور کافی و ایجاد چشم انداز باز از دیگر ویژگی های بارز سبک مینیمال محسوب می شود، بنابراین اگر نشیمن شما نور کافی ندارد، با استفاده از آینه های بزرگ و عریض اما بدون قاب این نقصیه را جبران کنید. پیشنهاد می کنم برای این منظور، سری به مقاله بهترین مکان برای نصب آینه در هر فضایی بزنید. همین طور نور پردازی های مخفی با استفاده از انواع هالوژن ها، آباژرها و … فراموش نکنید.

چنانچه تمایل دارید کف اتاق را با فرش بپوشانید، فرش با طرح های ساده بهترین گزینه برای این سبک هستند.

استفاده از لوسترهای چند شاخه با آویزهای گوناگون را در این سبک فراموش کنید، بهتر است برای مرکز سقف نشیمن از یک لوستر استیل بسیار ساده بدون هیچ گونه کریستالی استفاده کنید.

اتاق خواب به سبک مینیمال

اتاق خواب به سبک مینیمال باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
اصول طراحی اتاق خواب به سبک مینیمال بر اساس سادگی و نظم بنا شده است و هدف رسیدن به آرامش بیشتر به دور از هر گونه ترکیبات مختلف و شلوغ در این فضا است. بنابراین این اتاق باید ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

همان طور که پیش تر هم گفته شد، انتخاب رنگ سفید یا رنگ های روشن از مهم ترین نمایه های سبک مینیمال است. بنابراین رنگ پایه برای اتاق خواب مینیمال ، سفید یا طوسی می باشد.

وجود دیوارهای ساده و بدون الگو ، پنجره های بزرگ و نور گیر که برای تزئین آن ها از پرده های ساده، روشن و سبُک استفاده شده است از دیگر ویژگی های اتاق خواب مینیمال به شمار می رود.

لوستر در اتاق خواب مینیمالیستی جایگاهی ندارد، حین طراحی اتاق به سبک مینیمال باید نورپردازی به صورت غیر مستیقم اجرا شود تا نوری ملایم و لطیف به فضای اتاق تابیده و روشنایی یکنواختی را ایجاد کند. برای این کار استفاده از نورهای فلت، هالوژن ها و یا چراغ های تزئینی خاص بهترین گزینه هستند.

استفاده از تابلو و قاب عکس هایی که دیوار را از سادگی خارج نکرده و زاویه دید را شلوغ نکنند، در این سبک مرسوم است.

برای تاکید بیشتر بر سبک مینیمالیستی باید وسایل کمتری را برای این اتاق انتخاب کنید، اما توجه به اصالت، زیبایی، سادگی و … را در مورد انتخاب هر عنصر از یاد نبرید.

برای آشنایی بیشتر در مورد نوع وسایل و نحوه انتخاب آن ها در اتاق خواب مینیمال پیشنهاد می کنم مقاله طراحی اتاق خواب مینیمال را مطالعه کنید.

آشپزخانه مینیمال

ویژگی های برجسته یک آشپزخانه به سبک مینیمال چیست؟
طراحی آشپزخانه های جدید امروزی به سمت سبک مینیمالیستی در حرکت است. این را می توان از پنهان کردن تمامی لوازم در بطن کابینت ها، به کارگیری خطوط صاف و زاویه های 90 درجه ، انتخاب رنگ های روشن برای کابینت ها و لوازم موجود در آشپزخانه و … تشخیص داد.

وجود دستگیره های توکار به رنگ روشن، تعبیه قفسه های مخفی متعدد برای جای گیری انواع ظروف و وسایل و جمع شدن هر عنصری از نمای آشپزخانه ، میز ناهار خوری ساده و به دور از هر گونه تزئین و …. از ویژگی های آشپزخانه مینیمال محسوب می شود.

غالب اوقات نورگیری در طول روز توسط یه پنجره بزرگ انجام می شود و این پنجره به عنوان یکی از اصلی ترین نماد های آشپزخانه مینیمال محسوب می شود.

سرویس بهداشتی به سبک مینیمال

ویژگی های مهم سرویس های بهداشتی به سبک مینیمال چیست ؟
شاید طراحی سرویس های بهداشتی با سبک مینیمال کمی عجیب و نامتعارف به نظر برسد، اما تجربه ثابت کرده طراحی و دیزاین سرویس های بهداشتی به سبک مینیمال هر ببیننده ای را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای این کار ابتدا متراژ و نورگیری سرویس ها را بررسی کنید، چنانچه سرویس های شما کوچک هستند و یا نورگیری مناسبی ندارند آینه بزرگ و عریضی را در بخش میز توالت وصل کنید ، این کار جلوه بزرگ تر و روشن تری برای سرویس بهداشتی شما ایجاد می کند.

شیر آب ، دوش حمام و … را حد امکان به رنگ سفید و در صورت عدم وجود نقره ای مات انتخاب کنید.

قفسه ، روشویی، دمپایی ها و …. به رنگ سفید یا خنثی و کاشی ها را به رنگ خاکستری یا توسی روشن انتخاب شوند.

هیچ گاه در حمام وان دار، لوازم شست و شو را روی لبه وان نچینید. بهتر است برای این کار چهار پایه سفید و ضد آبی تهیه کرده و در مواقع لازم از آن استفاده کنید. در حمام های بدون وان به علت باز بودن فضا استفاده از یک نظم دهنده جا دار و بزرگ پیشنهاد می شود.

برای نور پردازی این مناطق از نورهای سفید و مهتابی استفاده کنید.

 

منبع: سایت شیک و تک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *